Akce v prosinci

13.01.2012 21:12

Akce mohelnických skautů v prosinci

Nejdříve jsme si zahráli netradiční mikulášskou bojovku v ulicích města. Po náměstí se pohyboval Mikuláš a kluci představovali anděly, kteří mu nosí dárky. Aby to neměli tak jednoduché, tak jim v tom bránilo několik čertů.  Byla z toho hodinová prima hra a honička, nakonec se všem andílkům podařilo zdárně zásobit Mikuláše, takže jsme si pod Vánočním stromem rozdali mikulášskou nadílku. Pouze počasí nás trochu zlobilo, ale i ti nejmladší z nás to v pohodě zvládli.

V sobotu 10.12. čtyři z nás vyrazili autem do Vídně. I letos jsme chtěli pro Mohelnici osobně dovézt Betlémské světlo. Ve spleti silnic rakouské metropole jsme nezabloudili a před polednem už parkovali poblíž místa události. Okoukli jsme kostel, podali si ruce se známými i neznámými skauty, odmítli několik výměn šátků a rozhodli si prohlédnout jeden z vánočních trhů. Podařilo se nám najít turecký, takže jsme koukali na prodejce v turbanech a připadali si jako někde v Istanbulu. Ale nekoupili jsme si ani turecký med, šetřili jsme si na nášivky s Betlémským světlem.

Ekumenická bohoslužba spojená s převzetím Betlémského světla proběhla v 14.00 hodin v chrámu Zur Heiligen Familie. Během mše předala rakouská jedenáctiletá školačka a ministrantka Sarah plamínek Světla jednotlivým skautským delegacím ze všech koutů naší planety. I my jsme ho dostali společně se skauty z Brna a Hradce Králové a pak už si ho mohli přenést do auta. Koupili jsme si nášivky na kroje, něco teplého do žaludku, rozloučili se s dalšími skauty a zamířili k domovu.

Cesta s drahocenným nákladem proběhla bez problémů. Asi jsme byli první z českých skautů, kdo letos s Betlémským světlem překročil hranice naší republiky. Jisté je, že, když novináři fotografovali na brněnském nádraží skauty se Světlem, to naše již hořelo v Mohelnici.

Čtrnáct dní jsme se o něj starali ve dvou domácnostech – u Sedláčků a u Klemšů a během té doby jsme ho využili při několika akcích. Hlavně to byl jeho rozvoz po nám přidělené vlakové trase Mohelnice – Zábřeh – Šumperk v sobotu 17.12.2011. Byl dost velký vítr, tak jsme se trochu báli, ale nakonec se vše odehrálo bez větších problémů a Světlo si z našich rukou vzali skauti i neskauti ze Zábřeha, Lesnice, Červené Vody, Bludova, Postřelmova a Šumperka.  A navíc jsme cestou pomohli jednomu starému pánovi, takže to nás těšilo možná ještě trošku víc.

Ten samý den odpoledne jsme měli oddílovou Vánoční schůzku v naší klubovně na Olomoucké ulici, Světlo zde hořelo na slavnostním místě, dokonce si pro něj přišli i naši skautští bratři z Loštic, kterým bohužel při předávání v Moravičanech právě skrz silný vítr zhaslo. Rádi jsme pomohli. Ale za chvíli už jsme seděli v krojích kolem klubovních stolů, ťukli si černým perlivým nápojem a, pojedli slavnostní večeři s vynikajícím salátem, který připravili naši vůdci, a po zazpívání koled se vrhli na předávání dárků, které jsme si navzájem nadělili. Takže jsme rozbalovali a měli radost a vůbec vládla prima vánoční atmosféra. Schůzku jsme zakončili společným venkovním prskáním, nebojte se, šlo jen o zapálení velkých prskavek.

V pátek 23.12. odpoledne a na Štědrý den dopoledne jsme pod Vánočním stromem rozdávali Betlémské světlo. Máme radost, když vidíme, že každý rok si pro něj chodí více lidí. Plamínek jsme i letos zanesli k našim starším spoluobčanům, kteří si pro něj nemohou sami přijít. Několik lidí se nás také ptalo, proč na vývěsce MKS visí zpráva, že oni jim přinášejí Betlémské světlo v úplně jiném čase, ale to my nevěděli, nás nikdo z nich nekontaktoval. Tak se ještě jednou omlouváme, my v tom byli nevinně. Naštěstí existují i jiné prameny, kde si mohli lidé zjistit skutečný čas rozdávání Světla.

Tradičně jsme také ve farním kostele sv. Tomáše z Canterbury zapálili plamínek pro farníky a návštěvníky betléma. To se líbí hlavně těm nejmenším, protože nám pan Nenkovský vždy nakonec pustí Betlém a ukáže, co je zase nového.

Nakonec jsme si pod Vánočním stromem popřáli krásných svátků i nového roku, odpálili si Světlo i pro své rodiny a známé a vydali se k domovům. Tak v novém roce se zase sejdeme!