Připravujeme letní expedici

13.01.2012 00:17
Co jsou to poloniny? Horské louky nad hranicí listnatého lesa bez jehličnatého (a tady také klečového) stupně. Leží v Karpatech na trojmezí Slovenska, Polska a Ukrajiny. Ty, o které máme největší zájem se jmenují Bukovské hory a jsou v hledáčku naší letošní letní Expedice. Pokud tedy budete chtít jet.
Národní park Poloniny v nejvýchodnějším výběžku Slovenska je zvláštním krajem kopců, pralesů, vysídlených vesnic i dřevěných pravoslavných kostelíků. Park se rozprostírá na 29 805 hektarech, přičemž za ochranné pásmo je označeno 10 975 hektarů. Za nejvyšší vrchol je označen Kremenec, který se tyčí do výšky 1221 m.n.m. Tato hora vlastně leží na samých hranicích Slovenska, Polska a Ukrajiny.
Místní flora nabízí zejména typické východokarpatské druhy rostlin. Některé druhy jsou endemické ( tedy jsou na místě svého původního vzniku). Známými endemity jsou kupříkladu pryskyřník karpatský, hadí mord růžový, violka dácká, hvozdík shloučený nebo také pryšec Sojákův. V parku se nachází prakticky veškerá fauna žijící na území Slovenska, zde ji lze spatřit pohromadě. Z okolních krajin sem navíc pronikají noví živočichové, takže není výjimkou ani výskyt losů či zubrů.
Tento park je v porovnání s ostatními národními parky Slovenska nejméně navštěvovaným, čehož může být příčinou poměrně nepříznivá poloha parku.
Na hřebenech, které jsou vzdáleny od průmyslových center a navíc chráněny Laboreckou vrchovinou, je velmi čistý vzduch. A taky je tu největší tma ve střední Evropě. Tma totiž začíná být velmi ohroženým druhem. Světelné znečištění oblohy v mnoha místech nedovoluje slušný výhled na hvězdy. Poloniny byly vyhlášeny Parkem tmavé oblohy na sklonku roku 2010 a tak se po setmění asi můžeme těšit na opravdu skvostné výhledy po galaxiích.
Park vyniká oproti zbytku země největším a nejhojnějším výskytem lesní zvěře - třeba zubra, medvěda, vlky, losi nebo kočku divokou. Na vrchu Předního Hodošíku je další zajímavost, je zde totiž největší válečný hřbitov z první světové války.

Historie z druhé světové války tu je také dost přítomná, lze tu najít stromy se zabodnutými a zarostlými střepinami, spousta náhrobků či prostých křížů oznamuje hrdinství lidí, kteří tu padli v boji za svobodu.

Je tu nejvýchodnější obec Slovenska – Nová Sedlica, ve které žijí především Rusíni. Žijí tu tak trochu po staru, jako by se tu trochu čas zastavil. Nejsou nijak zatrpklí, jen trochu smutní. „Keby aspoň tých turistov viac chodilo,“ povzdychnou si.
Tak my bychom jim jejich přání mohli splnit, co říkáte? Na přelomu června a července vydáme do toho světa tam nahoře na východě. Těšte se, je na co. Fakt …