Sjezd Moravice

27.05.2012 18:25

Ani jsme nepočítali s tím, jak nás tato výprava zmůže :) Ale popořádku.

Vyrazili jsme již před šestou hodinou ranní. V neděli se nám moc z postelí nechtělo, však jeden z nás dokonce i zaspal, tak jsme museli bez něj.

Moravice je říčka, která pramení v Hrubém Jeseníku a na svém toku zásobuje dvě přehrady - Slezskou Hartu a přehradu Kružberk. Právě pod Kružberkem se tato řeka pravidelně sjíždí, neboť Povodí Odry přehradu upouští. Mimochodem, na Slezské Hartě letos budeme i tábořit. V 8 hodin jsme již v Jánských Koupelích, prohlížíme se především řeku, jak nám hezky stoupá, ale také opuštěné budovy bývalých lázní. Je neuvěřitelné, co zde leží ladem ...

Rafty jsou nahuštěny, startovní horečka na vrcholu. Jez v Jánských Koupelích začíná hezky bublat. Kluci jsou z něj drobně nervózní, ale kapitán jasně velí, tenhle sjedeme jako první :) A tak na vodu, párkrát ponoříme pádlo a už je tu první zkouška. Padáme do vln pod jezem a řítíme se dolů, no paráda. Kluci jsou najednou nadšení, obavy vystřídal adrenalin, na tohle jsme přece trénovaní. Tak jsme si užívali prvních 15km plavby, pár terénních stupňů, pár lodí kolem, najednou ale voda zmizela, prostě jsme předjeli vlnu. Tak chvíli čekáme a nakonec se v 11 hodin dostáváme do Podhradí přes vyrovnávací nádrž. Zde je zákaz sjíždění, který respektujeme, i když by se jez asi v současném stavu vody dal jet. Ale zákazy jsou přece zákazy, ne? Tak přeneseme rafty, svačíme, pak si i odlovíme jeden z místních geopokladů a zjišťujeme, že lidí kolem najednou prudce přibylo. Na rozdíl od vody.

Zbylé kilometry do cíle jsou zkouškou nejen našeho umění pádlovat a řídit raft skulinkami mezi loděmi na řece, ale i zkouškou trpělivosti a síly v pažích. Často musíme čekat na vodu, vyhýbat se ztroskotaným kolegům, dokonce jsme zde viděli i rozpáraný raft, důkaz že ani toto plavidlo není nepotopitelné a že je třeba dávat důkladný pozor.

Nakonec před pátou hodinou odpolední dorážíme do cíle v Brance u Opavy, poněkud unavení ale celkově spokojení. Získali jsme další cenné zkušenosti a těšíme se na další plavby! Cestu do Mohelnice jsme skoro celou prospali :)

Dnes jsme si do své vodácké kilometráže zapsali dalších 31km. Byla to pěkná, i když náročná plavba. Příště vyrazíme později a na větší vlně. Tak AAAAAAAAhoj!